Utoljára szólt a csengő a nyolcadikosoknak – elballagtak a Forray diákjai
Harminc végzős diák vett búcsút iskolájától a Szegvári Forray Máté Általános Iskolában megtartott ünnepségen. A hagyományokhoz híven a ballagó diákok az osztálytermükben fogadták a sok sok virágcsokrot és az ajándékokat. A ballagók énekelve járták be iskolájuk osztálytermeit, majd az iskola udvarára érkeztek, ahol a tölgyfa árnyékában kezdődött meg az ünnepség. Tóthné Nóbik Mariann és Németh Tamás osztályfőnökök egyenként búcsúztak el tanítványaiktól.
A 8. a osztályból ballagott Csatordai Zsófia, Csorba Réka, Debreczeni Tibor, Gajda Sára, Kispál Zalán Tibor, Kokes Levente József, Kürti Szabolcs, Labádi Milán, Orosz Gábor, Pap Vera, Szécsényi Zsófi, Sztojka Hanna Kata, Vásári Lilla és Vigh Erika. Osztályfőnökük volt Tóthné Nóbik Marianna.
A 8. b osztályból ballagott Csikós Amanda, Dunás-Varga Noémi, Farkas Rebeka, Gajda Zalán, Gila Viktória, Gráfik Bence, Gyenes Noel Adrián, Kiss Enikő, Kovács Ákos, Köteles Máté, Magyar Bianka, Szabó Levente, Szenczi Emma, Szilvási Viktória, Tóth Rebeka és Vigh Ádám Noel. Osztályfőnökük volt Németh Tamás.
Szabó Tibor György, Szegvár polgármestere köszöntőjében emlékeztetett arra, hogy minden csak rajtunk múlik, nem a véletleneken vagy a szerencsén. A polgármester megköszönte a szülők, nagyszülők és a pedagógusok munkáját.
„Kedves ballagó Nyolcadikosok!
Akik most itt ültök, sokféleképpen élitek át a jelen pillanatait. Vannak, akik önfeledten billenek át életük egyik szakaszából a következőbe; vannak, akik az örökkévalóságnak érzett iskolai életből repülnek át a sokkal szabadabb középiskolás világba, és vannak, akik megállnak, körülnéznek és felfedezik, hogy immár egyre több minden múlik rajtuk, és csak rajtuk.
Az elmúlt 8 évben tanáraitok és szüleitek legfőbb feladata az volt, hogy mindenféle kinccsel töltse meg a mai napra a tarisznyátokat. Mielőtt azonban útra keltek, vegyétek sorra azokat a kincseket, amelyeket a Forrayban gyűjtöttetek. Biztosan került a tarisznyátokba a tudáson kívül kitartás, akaraterő, felelősségvállalás, öröm, szeretet, emberség, barátság, tolerancia, türelem, közösségi érzés.
Kedves ballagó Nyolcadikosok!
Azt gondolom van egy olyan kérdés, amit mindannyiótoknak fel kellene tennetek önmagatoknak az utolsó iskolai napon, a ballagáson.
Ez a kérdés így hangzik: mit tehetek azért, hogy én is sikeres legyek, mit tehetek azért, hogy a középiskolában is elégedettnek érezzem magam.
Nem kell elsietnetek a választ, és főleg nem a külső tényezőkben kell keresgélnetek.
Rajtatok múlik minden. Nem a szerencsén, vagy a vak véletlenen, hanem a kihasznált lehetőségeken, a komoly munkán, és a tudatos választáson.
Kívánom, hogy minél hamarabb ismerjétek fel, hogy mit akartok kezdeni saját magatokkal, hogy minél hamarabb felismerjétek a különbségeket az értékes és az értéktelen között. Ehhez sok kitartásra és önfegyelemre lesz szükségetek, hiszen nem az lesz a győztes, aki pusztán elkezd valamit, hanem az, akiben megvan a kellő elszántság a végső célig.Kedves Nyolcadikosok!
Tőletek függ, hogy miképp oldjátok meg az élet adta feladatokat. Nektek kell eldöntenetek, hogy miképp tudjátok hasznosítani mindazt, amit ez az iskola adott nektek. Én arra biztatlak benneteket, hogy mindig keressétek a legjobb megoldást, nyitott szemmel járjatok, vegyétek észre a lehetőségeket, és igyekezzetek megtalálni a helyes utat!
Szegvár Nagyközség Önkormányzata nevében kívánok sikeres középiskolás éveket!
Kívánom, hogy szép emlékekkel hagyjátok el az iskolát és hogy szóljon ez a nap annak a hálának és köszönhetnek a megfogalmazásáról is, amivel tartoztok szüleiteknek és tanáraitoknak.Kedves Szülők, Nagyszülők!
Köszönetet szeretnék mondani azért, hogy az iskolával együtt tudtak munkálkodni. Tapasztalatból mondom, hogy kevés szebb ajándék lehet egy családnak, mint látni felnőni gyermekét, látni azt, hogy eljutott valahova, és tudni azt, hogy mindaz a sok szeretet, szigorúság, odaadás nem volt hiábavaló.
Kívánok továbbra is sok erőt és egészséget mindnyájuknak, hogy a jövőben is igazi családi háttér állhasson gyermekük mögött!Kedves Pedagógusok!
Megköszönöm mindannyiójuk áldozatkész nevelő-oktató munkáját, azt, hogy kihozták a gyermekekből a lehető legtöbbet. Köszönöm a technikai dolgozók munkáját is, akik szintén hozzájárultak ahhoz, hogy a diákok jól érezzék magukat az iskolában.
Végezetül azt kívánom az ünnepelteknek, hogy azokat a dolgokat is vigyétek magatokkal, amit észrevétlenül tanultatok meg az évek alatt: azt, hogy az élet olyan, mint egy társasjáték, ahol szükség van szabályokra, amiket mindenki betart, hogy jól működjön minden; Vigyétek magatokkal az együttműködés készségét, hogy sikeresek legyetek!
Ezt kívánom Nektek útravalóul sok szeretettel!”
Vighné Német Ildikó intézményvezető arra kérte diákjait, hogy egész életük során legyen erőjük, kitartásuk a nehézségeket leküzdeni, s tudjanak alkalmazkodni a változásokhoz.
Kedves Ballagó Tanítványaim!
Az elmúlt négy évben alaposan megismertelek benneteket, szívemhez közel kerültetek, ezért számtalan emlék jut eszembe a rengeteg közös programból: versenyek, kirándulások, biciklizések, műsorokra való készülődés, bulik, amelyeket együtt szerveztünk, együtt éltünk meg.
Mindig lehetett számítani rátok a versenyeknél, a szerepléseknél, a műsoroknál, mindig számos önként jelentkező volt. Igaz, előre megmondtam, kinek kötelező önként jelentkezni.
Egyre érettebbek, határozottabbak, öntudatosabbak lettetek.
A közös programok, feladatok megerősítettek benneteket kitartásban, önbizalomban, tudatosították bennetek azt, hogy sok mindenre képesek vagytok.
Higgyétek el, ezeket az éveket, napokat, perceket nem lehet kitörölni az emlékezetünkből, nyomot hagynak mindenkiben, bennünk is. Nem fogunk, és nem is akarunk elfelejteni benneteket. Pedagógustársaimmal együtt örültünk minden sikereteknek, apró örömeiteknek, átéreztük a kudarcok okozta fájdalmat, a bánatot, és bosszankodtunk, ha néha úgy éreztük, hogy hiába dolgoztunk.Kedves Gyerekek!
Valószínűleg ti is ezt érzitek, amikor visszagondoltok a számtalan akadályra, megpróbáltatásra, feladatra, amelyek ebben az iskolában vártak rátok nyolc éven keresztül. A betűvetés és olvasás első lépései, a matematika néhol szinte megfejthetetlen rejtelmei, a természettudományok megérthetetlen törvényei, szabályai, az irodalom itt-ott unalmas olvasmányai, a történelem, a régmúlt gyakran számotokra érdektelen titkai, a testnevelés erőnléti edzései, a művészetek tőletek távol álló képei, zenéi, a házi feladatok, dolgozatok, feleletek, beszámolók, a digitális oktatás özönvize, mind –mind olykor leküzdhetetlen akadályként emelkedtek előttetek. S most, mégis itt vagytok, túljutva mindezeken, túllépve a nehézségeken, megkönnyebbülten, egy kicsit szomorkodva azon, hogy most valami végleg véget ér.
Jó évfolyam volt, szép évfolyam volt, de nehéz egy évfolyam volt, embert, pedagógust próbáló évfolyam voltatok.
Igazi gyerekekként viselkedtetek, akik sokszor borzoltátok az utolsó idegszálainkat, végsőkig feszítettétek türelmünket, ugyanakkor sok-sok közös élményt, boldog, vidám pillanatot, örömet szereztetek. Tavaly ilyenkor a ballagási díszítésnél egyik napról a másikra a kisördögökből kisangyalokká változtatok. Úgy dolgoztatok, hogy Viki nénivel, Klári nénivel és Gabi bácsival nem hittünk a szemünknek. Mindenki tudta, mit kell csinálni, vitte, hozta, segítette a díszítést, kérdeztétek, tetszik-e, amit elkészítettek, s a végén, legnagyobb meglepetésünkre, pillanatok alatt csodálatosra feldíszítettük az iskolát.
A jó és kevésbé jó tulajdonságaitokkal együtt szerettünk mindannyiótokat! A szeretet a legnagyobb kincs, amit kaphat az ember. Szeretetünkből merítsetek erőt, ha arra szükségetek lesz a jövőben.
A tanáraitoktól kapott iránymutatás segített, hogy ne térjetek le a helyes útról. Már tudjátok, hogy nemcsak akkor tanítottak benneteket, amikor a tábla előtt magyarázták a tananyagot, hanem minden apró jellel, mozdulattal hatottak rátok.
Gondoljatok tanáraitokra szeretettel, és ha alkalmatok nyílik rá, ne mulasszátok el szavakba önteni a hálátokat.Kedves Szülők!
Önök is sokszor megtapasztalták azokat az érzéseket, amikor már szinte pattanásig feszülnek az idegeik, majd egy-egy mosollyal, jó szóval, bocsánattal, köszönömmel, újra helyre állt a világ.
Bízzanak benne, hogy bár egy gyermek nevelése közben sok borús pillanat is van, a végén mindig kisüt a nap. Lehet, hogy az elmúlt években sok-sok nehézséggel kellett szembenézniük, voltak gondok a tanulással, a délutáni csavargással, a kéz- és lábtörésekkel, ficamokkal, zúzódásokkal, telefonozással, bulizásokkal.Most mégis büszkén tekinthetnek gyermekükre, aki eljutott élete első mérföldkövéhez, befejezte általános iskolai tanulmányait.
Köszönöm, hogy volt idejük gyermekük fejlődését még akkor is segíteni, ha úgy érezték, hogy az iskola követelményei, a környezet elvárásai hatalmas erőfeszítést kívántak Önöktől. Kívánom, hogy odafigyelésük, szeretetük maradjon ezen a szinten, mert gyermeküknek továbbra is ugyanilyen támogató, segítő szeretetre, odafigyelésre van szüksége.Kedves Gyerekek!
Az élet folyamatos változás, s hogy ezeket a változásokat hogyan fogadjuk, hogyan kezeljük, megmutatja, mennyire vagyunk képesek a saját életünket irányítani. Ilyen óriási változást hozott a mindennapjainkban az elmúlt időszak is.
Ez az időszak benneteket is próbára tett, megmutatta, hogy ki az, aki képes a változásokhoz gyorsan alkalmazkodni, ki az, akinek több noszogatásra van szüksége, s ki az, aki egyáltalán nem képes felnőni a feladathoz. A digitális oktatás bevezetése az első nagy és egyben váratlan helyzetet hozta, amire nem tudtatok felkészülni, s mi sem tudtunk felkészíteni benneteket. Azt gondolom, hogy a többség sikeresen vette ezeket az akadályokat, bebizonyítva azt, hogy képesek a feladataikat ellátni, felelősségteljesen gondolkodni. S akinek mindez még nem sikerült, az előtt még ott vannak a középiskolás évek, hogy bizonyítson.Kedves Ballagók Diákok!
Kívánom nektek, hogy egész életetek során legyen erőtök, kitartásotok a nehézségeket leküzdeni, alkalmazkodni a változásokhoz. Tudjatok megbocsájtani, szeretettel fordulni azokhoz, akik körülvesznek benneteket. Ismerjétek fel, hogy a világ nem úgy működik, hogy én csak kapok. A társas kapcsolatok alapja az adok-kapok egyensúlya, legyen szó szülő-gyerek, tanár és tanuló, barát és barát viszonyáról. Kívánom, hogy azok az alapok, amelyeket ebben az iskolában szereztetek, elegendőek legyenek ahhoz, hogy önmagatok számára célt tudjatok találni, s ezt a célt meg is tudjátok valósítani.
Nem kell mindenkinek sztárnak lenni, elég, ha értékes emberekké váltok.
Nagy László szavaival bocsájtalak útra benneteket:„Töröld le könnyedet
Kisírt szemedben mosoly
legyen és derű,
Minden nap kezdődik valami
valami nagyszerű,
valami gyönyörű.”
Szenczi Sándorné (volt iskolaigazgató és polgármester) is köszöntötte a ballagó diákokat. Elmondta, hogy pontosan 50 évvel ezelőtt is volt itt egy ballagás, amelyen ő, mint osztályfőnök, az első osztályát ballagtatta (ahogyan most Német Tamás osztályfőnök).
Szenczi Sándorné kihangsúlyozta, hogy 50 évvel ezelőtt háromszor ennyi gyermek ballagott. Az egyik tanítványa, Németh Lajos is 50 évvel ezelőtt ballagott, aki pár évvel később az Amerikai Egyesület Államokban telepedett le, s sikeres felnőtt vált belőle. Kiderült, hogy a közelmúltban Németh Lajos megkereste Szenczi Sándornét és Ternainé Kovács Annát azzal a szándékkal, hogy támogatni szeretné pénzösszeggel azokat a nyolcadik osztályos diákokat, akik a legjobb tanulmányi eredményt érik el. (Németh Lajos már korábban is nyújtott pénzadományt a szegvári lakóotthonnak, amelyből komoly edzőtermi felszerelést vásároltak.)
A Németh Lajos által támogatott alapítvány keretén belül idén támogatásban és elismerésben részesült Gajda Sára, Vigh Erika, Gila Viktória és Szabó Levente.
Gajda Sára
„Sára a nyolc év alatt kiváló tanulmányi eredménnyel rendelkezett. Sokoldalú gyerek. A reál és a humán területen is kimagasló teljesítményt nyújtott. Tanulmányi versenyeken elért eredményeivel öregbítette iskolánk hírnevét. Kazinczy tanulmányi versenyen megyei fordulóba jutott. A középiskolai központi felvételin 85 %-ot ért el, amely nagyon jó eredménynek számít. Ezzel az eredménnyel az ország legrangosabb gimnáziumaiba is felvételt nyerhetett volna.
Több éve tagja a Dobbantó néptáncegyüttesnek. Kiváló tornász. Kisiskolás kora óta az iskola tornászcsapatát erősíti.
Osztálytársai szeretik, sokat segített a tanulmányi munkában társainak. Ha segítséget kértek tőle készségesen elmagyarázta az anyagot. A közösségi munkából is kivette a részét. Jó ötleteivel hozzájárult az osztályprogramok, iskolaiprogramok megvalósításához.
Tanulmányát a Horváth Mihály Gimnázium humán tagozatán folytatja tovább.”
Vigh Erika
„Erika a 8 év alatt példamutató szorgalmával és példás magatartásával, jó tanulmányi eredményével példát mutatott osztálytársainak. Mindig arra törekedett, hogy a rábízott feladatokat a lehető legjobban elvégezze. Szerény, társaival türelmes, segítőkész gyermek. Az osztály közösségi munkájában aktívan részt vett, mindig számíthattam rá.
Tanulmányi eredménye minden évben jó volt. 8. osztály szeptemberében eldöntötte, hogy rendőr szeretne lenni. Ezért mindent meg is tett. Nagyon jó tanulmányi eredménye lett félévkor. Korábban nem volt egy sportrajongó, de a felvételi során ezen a területen is bizonyítania kellett. Saját maga, segítség nélkül készült a felvételire. Rendszeresen futott, erőnléti edzéseket tartott. A kitartása meghozta az eredményt, minden szintet teljesíteni tudott, és felvételt nyert a Zsoldos Ferenc Rendészet és közszolgálat tagozatára.”
Gila Viktória
„Egyaránt bizonyított szellemi és sport terén is az elmúlt nyolc évben. Az óráira mindig felkészülten érkezett, amely hatalmas szorgalmáról tesz tanúbizonyságot. Átlagai minden félévben és évvégén 4,8 vagy afölött voltak. A tanulás mellett képviselte iskolánkat a Pollák Antal Technikum által szervezett informatika versenyen, ahol bekerült a első tíz legkiválóbb versenyző közé.
Mindemellett szakított időt a tornára. Több éven keresztül járt Pólyáné Téli Éva tanárnő edzéseire annak céljából, hogy méltón tudja iskolánkat képviselni egyénileg és csapatban egyaránt. Az iskolán kívüli sport sem állt tőle messze. A torna mellett aktívan foglalkozott a néptánccal is.
A sporttal elsajátított fegyelmet tudta hasznosítani az órákon, hiszen magatartási problémái nem voltak. Az órákat mindig tudta követni, nem hagyta magát kizökkenteni a tudás elsajátításában. A tanárok mindig számíthattak segítségére akár óráról legyen szó vagy azon túl.”
Szabó Levente
„Levente az elmúlt nyolc évben mindig kiemelkedő magatartást és tanulmányi eredményt nyújtott. Tanárai mindig számíthattak arra, hogy az órát helyes, jól felkészült válaszaival előrébb viszi. A felkészültségre és a jó eredményekre szükség is volt, hiszen már korán eldöntötte, hogy jogi pályára szeretne menni. A megszerzett tudást nem tartotta meg kizárólag magának, ahol kellett és tudott segítette a társait a tananyag jobb megértésben.
A kezdetektől részt vett a Diák Önkormányzat munkájában, ahol jól látszódott, hogy nemcsak a saját osztálya, hanem az iskola minden tanulóját képviseli. Ez a gondolkodásmód segítette őt egészen az elnöki pozícióig. Folyamatosan kampányolt azon, hogy diákoknak élhetőbb, élvezhetőbb udvaruk legyen, tele játékokkal és zöld területtel. Mindemellett kreatív ötleteivel színesítette az intézmény programjait.
Többször vett részt különböző versenyeken, többek között a Szentesen megrendezett könyvtár használati versenyen is. Itt minden évben társaival benne voltak az első öt csapat között, így méltóképpen képviselték iskolánkat.”
A ballagási ünnepség jutalmazták a legeredményesebb 8. osztályos tanulókat. Tanulmányi munkáért elismerésben részesült Csatordai Zsófia, Gajda Sára, Pap Vera, Gila Viktória, Kis Enikő és Szabó Levente. Diákönkormányzati munkáért ajándékot vehetett át Csatordai Zsófia és Szabó Levente. Diáksport Egyesület sporttevékenységért dicséretben részesült Csatordai Zsófia, Gajda Sára, Orosz Gábor, Pap Vera, Vigh Erika, Dunás-Varga Noémi, Gajda Zalán, Gila Viktória, Gyenes Noel Adrián, Kovács Ákos, Köteles Máté, Magyar Bianka és Tóth Rebeka. Néptáncban nyújtott kitartó munkájáért elismerésben részesült Csatordai Zsófia, Gajda Sára, Pap Vera, Gila Viktória és Szenczi Emma. A Kazinczy versenyen való eredményes szerepléséért dicséretben részesült Csikós Amanda. Vass Tibor testnevelő-tanártól elismerésben részesült Kovács Ákos.
A ballagás zárásaként a végzős diákok egy fát ültettek el az iskola épülete előtt.
A rendezvényen közel ezer fotót készítettem, amelyből 348 jobban sikerült felvételt válogattam ki, s publikálok a Szegvár Online-on és a „Szegvári képek, szegvári emlékek” Facebook csoportban. Az eseményről készítettem egy 103 perces amatőr videófelvételt is, amelyet ugyancsak a Szegvár Online-on és a „Szegvári képek, szegvári emlékek” Facebook csoportban tekinthetnek meg. (Sajnos hivatásos, profi, videós és televízió nem volt jelen a rendezvényen.)