
Tudja-e, hogy (kinek) mit jelent Szegvár címere? És azt, hogy (kinek) mit jelent a becsület?
Az utóbbi hónapokban egyre többet lehet hallani Szegvár címeréről – néhányan a közösségi oldalakon „papolnak” erről, elsősorban olyan személyek, akiknek fogalma sincs, hogy mi Szegvár címerének a jelentése – igazán nem is érdekli őket, de egy jó indok az áskálódásra. Ideje volt nekem is megszólalnom a témában, de előbb lássuk, hogy a címerünkön látható jelképeknek mi a jelentése.
Mit jelent Szegvár címere?
A címer egy olyan grafikai alkalmazás, amely valamilyen módon azonosít egy települést, a mai korban sokszor emblémának is használja egy helység. A címerek történelmileg a lovagi korban alakultak ki, amikor a lovagok pajzsán megjelenő jelképek segítették azonosítani őket a csatatéren.
Szegvár új címere már több mint 20 éves. A „korona” alatt négy jelkép jelenik meg, amely Szegvár múltjára utal. A bal felső részen a Sarlós Isten jelképe, amely azt jelenti, hogy Szegváron találták meg ezt az európai szinten is jelentős leletet, valamint azt, hogy Szegvár több mint nyolcezer éves. A jobb felső részen az ekevas, búzakalász, csoroszlya azt jelenti, hogy Szegvár lakossága mindenkor mezőgazdasággal, gabonatermesztéssel foglalkozott. A bal alsó részen a Tisza, a Kurca és a Kórógy-ér azt szimbolizálja, hogy Szegvár a vizek falva. A jobb alsó részen pedig a vármegyeház jelképe látható, ez arra utal, hogy Szegvár 1776-tól 1883-ig volt Csongrád vármegye székhelye.
Szegvár új címerét 2001. július 26-tól 28-ig (három teljes napi munkával) rajzoltam meg vektorgrafikusan, számítógépemen, a CorelDraw programmal. A vektorgrafikus szó azt jelenti, hogy a grafika nem pixelekből / képpontokból áll, hanem matematikai képleteken keresztül geometriai alakzatokból (körökből, négyszögekből, sokszögekből, pontokból, egyenesekből, görbékből, stb…) tevődik össze. Előnye, hogy minőségromlás nélkül nagyítható, nem pixelesedik, mint pl. egy fotó.
Mit jelent a becsület?
Az általam készített változatot használják a legtöbben, szinte minden szegvári témájú nyomtatott kiadványon megjelent, ezek mellett online felületeken, plakátokon, közösségi oldalakon, stb. Ahogyan a fentebb említettem, a címert én rajzoltam, így a szerzői jog engem illet meg, ezt bármikor be tudom bizonyítani a *.cdr forrásfájl bemutatásával. Sokan nem tudják, hogy a címerhasználatra engedélyt kell kérni az adott település jegyzőjétől vagy polgármesterétől. A korábbi hazug állításokkal ellentétben én Szegvár Nagyközség címerét törvényesen, engedéllyel használom – a rendszerváltás óta hivatalban lévő polgármesterektől (Dr. Nóbik István, Szenczi Sándorné, Gémes László, Szabó Tibor György) és jegyzőktől (Dr. Dedek József, Dr. Végh Ibolya, Gyömbér Ferencné, Dr. Szecskó Tamás) írásos engedélyt kaptam a címer használatára.
A címerrel kapcsolatos becstelen és hazug konfliktusokat Pap János, a Szegvári Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény vezetője kezdte 2024. szeptember 2-án, amely megértő fülekre talált Dr. Szecskó Tamásnál, Szegvár jegyzőjénél. Innentől kezdve – mesterségesen, személyes okok miatt generálva – a képviselő-testületi üléseken állandó viták kezdődtek, s egy nagyon csúnyán elmérgesedett helyzet alakult ki, amely során az említett személyek hazug és aljas módon félrevezették a testület tagjait.
Az elmúlt héten kaptam az alábbi levelet Szabó Tibor György barátomtól, akivel legalább két évtized őszinte barátság köt össze, s aki pár hónapja a születésnapi partiján – amikor köszöntötte a vendégsereget -, azt mondta a mikrofonba, hogy engem
„nem csak barátnak tekint, hanem a testvérének is”.
A számomra rendkívül megalázó helyzetet tovább fokozta, hogy a márciusi képviselő-testületi ülésen elárultak azok az emberek, akikben őszintén megbíztam, és akikért „tűzbe tettem volna a kezem”. Én nem voltam jelen ezen az ülésen, mert táppénzen (kórházban) voltam, így megvédeni sem tudtam magam a hazug vádak ellen. Nem álltak ki mellettem, nem számított, hogy milyen sokat tettem Szegvárért, hogy hány millió forint pályázati forrást szereztem, hogy mennyi sikeres projektet valósítottam meg, hogy mennyi program megvalósításában vettem részt. Nem számított az sem, hogy alig egy évvel ezelőtt ezeknek az embereknek én készítettem a választási szórólapot, portré fotókat készítettem róluk, a nyomtatott és online anyagok szerkesztését végeztem, tudósítottam, amikor „terepen voltak”, s mindent megtettem a sikerükért.
Ezeknek a személyeknek az egyikének sem jutott eszébe az az ősi szólás sem, hogy
„hallgattassék meg a másik fél is”.
Senkiben sem volt annyi becsület, hogy felhívjon, s megkérdezze, hogy én hogyan látom a dolgokat…
Hamarosan az esettel kapcsolatban a többi részletet, igazságtalanságot is nyilvánosságra hozom.